Hatırlanacağı üzere 2016 yılında Birleşik Krallık Avrupa Birliğinden çıkmayı referanduma götürmüş ve brexit ismi verilen referandumdan beklenmedik şekilde İngiltere’nin içinde bulunduğu Birleşik Krallık Avrupa Birliğinden çıkma kararı çıkmıştı. Referandum öncesinde başlayan ve referandum sonrasında da devam eden sterlin ve hatta euroda ki sert hareketler günümüzde de devam etmektedir. Sterlin majör para birimleri karşısından referandumdan bugüne kadar tahmin edilenden daha fazla değer kaybetmiş ve bir süredir yatay seyir hali izlemektedir. Sterlin açısından 2016 yılının kısa bir analizi bu şekildedir.

2017 Yılında ise sterlinin kaderini belirleyecek birkaç farklı faktör ve senaryo üzerinde durulmaktadır. Bu faktör ve senaryoların en güçlüleri aşağıda ki gibidir;

• Brexit sürecinde ki atılacak adımlar ve AB ile olası gerginlikler sterlinde yükselmeye ya da düşmeye yol açabilir. Bu durum hala belirsizliğini korumaktadır ve gelişme olmaması yatay seyir izlemesine neden olacaktır.

• Brexit sonrası başa gelen İngeltere’nin yeni hükümeti, yapacağı ekonomik reformlar ve oluşturacağı stratejiler sterlinde etkili olacaktır.

• İngiltere Merkez Bankası BoE’nin faiz kararları ve oluşturacağı para politikaları 2017’de de 2016 projeksiyonundan bakarsak sterline değer kaybettirmesi olası görünmektedir.

Yukarıda ki faktör ve senaryolara bağlı olarak değişecek olan sterlin para politikaları ve siyasi gelişimler ışığında 2017 yılında hareket edecektir. Sterlinde değer kaybı olası görünürken, GBP/USD paritesinin önemli destek seviyelerine tutunduğunu ve fiyat grafiğine gün bazında bakarsak bir süredir yatay seyir izlediğini de belirtmek gerekmektedir. Sterlinin güçlü bir Birleşik Krallık’ın para birimi olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gözükmeyecektir.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>