Resesyon son dönemde birçok ülkenin belirli zaman dilimlerinde yaşadığı bir durumdur. Özellikle krizlerden sonra gelen bir dönemdir ve tarih boyunca bu şekilde olduğu gözlemler arasında yer almaktadır. Bir ülkenin ekonomik büyüme hızı yavaşlamış ve nüfusu artmış ve bunun sonucunda işsizlik ortaya çıkmışsa bu ülkede resesyon olması kaçınılmaz bir hal almış demektir.

Bir ülkenin kişi başına düşen milli gelir seviyesi uzun süredir çok kısıtlı miktarlarda artmaya devam ediyorsa o ülkede resesyon yaşanıyordur. Yakın dönemde ABD’nin de resesyon yaşaması beklentiler arasında ve ABD bu durumun önüne geçebilmek için faiz arttırımı yapmayı planlıyor. ABD’nin faiz arttırımı yapmasının piyasalar üzerindeki etkisi de öncelikle kriz ve ardından resesyon olacaktır. ABD global bir ülke olduğu için ve dünyanın en büyük ekonomik gücü olduğu için aldığı tüm ekonomik kararlar ülkeleri resesyona çekebilmektedir.

Resesyon oluşması sonucunda işsizlik probleminin çözülmemesi halkın daha korumacı olmasına ve para harcamamasına neden olur. Bir ülke içinde paranın korunaklı kalması ve harcanmaması ülke içindeki ekonominin tekrar sarsılmasına ve tekrardan krizin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Resesyon sonucunda birçok işletme küçülmeye gider ve ekonominin gelişmesi bir süre için tamamen durabilir. İthalat ve ihracatın sağlıklı bir şekilde yapılması için talep ve talebi karşılayacak iş gücü gereklidir. Talebin ve iş gücünün olmadığı bir ortamda resesyon süreci uzar.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gözükmeyecektir.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>