Parite Nedir sorusunun kısa ve öz olarak tanımlayacak olursak, iki ülkenin tedavülde bulunan paralarının birbirlerine olan karşılıklı değeridir diyebiliriz. Parite Nedir sorusuna Forex piyasalarına göre bir tanım yapmak gerekirse, para birimlerinin çiftler halinde işlem yapılmasından dolayı para çiftlerine parite denilmektedir. Ülkelerin para birimlerine ait faiz oranları ve ekonomik durumları pariteyi etkileyen faktörlerdendir. Örnek verilecek olursa, ülkemiz dış ticarette ihracatının büyük bir oranını Euro cinsinden yapması ve ithalatının ise büyük bir oranını dolar cinsinden yapması sebebiyle, EUR / USD ( Euro Dolar ) paritesi ülkemizde oldukça önemlidir. Ülkemizde olduğu kadar piyasalarda da en çok işlem gören paritelerden birisidir EUR / USD paritesi. Finans piyasalarında en çok işlem gören, ülke ekonomilerinin canlı olmasından dolayı ve diğer ülke ekonomilerine göre daha sağlam ve hareketli olmalarından dolayı 7 adet majör para birimi bulunmaktadır. Bu 7 majör para birimi dışındaki ülke para birimlerine ise minör para birimleri denilmektedir.

Öncelikle parite çiftlerinde yazılan ilk para biriminin adına Baz Döviz (Base Currency), ikinci yazılan para biriminin adına ise Karşıt Döviz (Counter Currency) denilmektedir. Parite, iki ülke parasının birbirine olan değerleri olduğuna göre parite hesaplanması da bu iki ülke para biriminin birbirine olan oranlarını hesaplamakla ortaya çıkmaktadır. Yani günümüzden örnek verecek olursak; Euro 4.3380 TL, Dolar 3,6750 TL olduğuna göre EUR / USD (4,3380 / 3,6750 ) paritesi 1,1801 TL olarak hesaplanmaktadır. Parite ile yapılan işlemin sonucunda elde edilmiş olan kar ve zarar karşıt döviz cinsinden ifade ediliyor. Yani EUR/USD paritesiyle yapılmış bir yatırım işleminin sonucunda elde edilmiş olan sonuç USD para birimi cinsinden hesaplanmaktadır.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gözükmeyecektir.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>