İngilizce margin olan kelime Türkçe olarak marjin olarak yazılır ve Türkçe karşılığı teminattır. Özetle marjin, işlemi açmak için gerekli olan minimum para miktarı anlamına gelmektedir. Bu miktar parite fiyatına göre, lot büyüklüğüne göre ve kaldıraç oranına göre değişmektedir.

Marjin = Parite Fiyatı X Miktar
Kaldıraç Oranı

Matematiksel formülü ile hesaplanır. Hatırlatılmalıdır ki kaldıraç oranı her parite ve emtiada farklılık gösterebilir, her parite fiyatı farklıdır yani her işlemin ihtiyaç duyduğu marjin farklıdır.

Genellikle karıştırılan 3 kavram vardır. Varlık, marjin ve serbest marjin. Aralarında ki matematiksel ilişki aşağıda ki gibidir;

Varlık = Marjin + Serbest Marjin

Serbest Marjin Nedir?

Açık olan pozisyonların toplam marjinini, varlıktan çıkarıldığında elde edilen rakam serbest marjindir. Yukarıda ki matematiksel ifadeden de bu anlaşılmaktadır. Yeni açılacak pozisyonların oluşturacağı marjin miktarı, serbest marjinden küçük olduğu sürece yeni pozisyon açılabilmektedir.

Serbest marjinin / marjine oranı risk açısından oldukça önemlidir. Bu oran ne kadar büyükse alınan risk o kadar küçüktür. Eğer bu oran küçülürse ve kritik seviyelere gelirse marjin call uyarısı alınacaktır. Marjin call uyarısı her aracı kurumdan aracı kuruma göre değişken seviyelerde olmaktadır.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gözükmeyecektir.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>