Brent petrol dünya ekonomisini yakından ilgilendiren birkaç emtiadan bir tanesidir. Petrol ihraç eden ülkelere girdi, petrol ithal eden ülkelerden ise çıktıdır. Bu nedenle bütün dünya ekonomisi brent petrol fiyatlarını takip etmektedir ve brent petrol fiyatları dünyayı etkilediği içinde dünya ekonomisini etkileyen, bütün mühim bilgi akışlarından etkilenmektedir.

Brent petrol fiyatları günümüzde 40 USD – 55 USD aralığında fiyatlanmaktadır. genelde 50 dolar üzerinde kalması, 50 USD fiyatlamasını ciddi bir destek seviyesi yapar. Keza brent petrol fiyatlarının 50 USD altında kaldığı süreler uzadıkça 50 USD ciddi bir direnç seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. ancak bu teknik analiz, esas analizlerle tıpkı anda kullanılmalı ve öyle yatırım yapılmalıdır.

Forex piyasasında brent petrol yatırımı yapmadan öncelikle Petrol ihraç Eden ülkeler yani OPEC kararlarına, dünya ekonomisinin büyüme ve işsizlik verilerine, ABD petrol stoklarına dikkat edilmelidir. genel olarak bu veriler brent petrol fiyatlarını etkilemektedir. lakin konjonktürel olarak etkileyen ciddi verilerde olmaktadır. örnek olarak ABD faiz kararları bundan on sene evvela brent petrol fiyatlarını çok aşırı etkilemezken, çağımızda oldukça fazla etkilemektedir. Bu nedenle değişen konjonktüre göre yatırımcılar pozisyon almalı ve fırsatları bu kapsamda değerlendirmelidir.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gözükmeyecektir.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>